Które zdarzenia trzeba ująć w dokumentacji cen transferowych
Ustawowe zdefiniowanie transakcji nie rozwiązało wszystkich problemów interpretacyjnych. Jest wiele zdarzeń, które nadal wywołują wątpliwości podatników w zakresie kwalifikowania ich jako transakcje kontrolowane.
W poprzednim artykule z tego cyklu (opublikowanym 16 maja w dodatku „Podatki i księgowość”) przybliżyliśmy istotę powiązań między podmiotami, wskazaliśmy możliwość zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych oraz pokazaliśmy, że istnieją przypadki, kiedy obowiązek dokumentacyjny powstaje, pomimo że strony nie są w istocie powiązane (transakcje rajowe).
Dzisiejszy artykuł poświęcimy jednej z najbardziej podstawowych kwestii, czyli samemu pojęciu transakcji. O ile samo zagadnienie cen transferowych nie jest niczym nowym, o tyle definicja transakcji kontrolowanej pojawiła się w przepisach stosunkowo niedawno. Ustawodawca wprowadził ją do porządku prawnego 1 stycznia 2019 r. – wówczas miała miejsce gruntowna nowelizacja przepisów o cenach transferowych. Wydawać by się mogło, że ustawowe zdefiniowanie transakcji pozwoli rozwiązać problemy interpretacyjne – nic bardziej mylnego! Jest wiele zdarzeń, które nadal wywołują wątpliwości podatników w zakresie kwalifikowania ich jako transakcje kontrolowane.
Jest definicja…
Zgodnie z definicją ustawową zawartą w art. 11a ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT, przez transakcję kontrolowaną należy rozumieć identyfikowane na podstawie rzeczywistych zachowań stron działania o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu, których warunki zostały ustalone lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta