Jak uprościć reorganizację, aby uniknąć niespodzianek i utrudnień
Podatnicy planujący połączenia czy podziały powinni jeszcze przed przystąpieniem do realizacji głównego planu podjąć działania pozwalające na przeprowadzenie zakładanego procesu w prostszy i szybszy sposób.
Przepisy dotyczące opodatkowania reorganizacji grup kapitałowych, takich jak połączenia, podziały czy wymiana udziałów, należą do jednych z najbardziej skomplikowanych regulacji prawa podatkowego. Jeżeli dodać do tego ich nieścisłość, brak wewnętrznej systematyki oraz urzędowych objaśnień, kwestią kluczową staje się szukanie uproszczeń w samym procesie reorganizacji, tak aby zminimalizować ekspozycję na niejasne lub niekorzystne regulacje.
Od czego zacząć
Podatnicy planujący działania reorganizacyjne powinni jeszcze przed ich rozpoczęciem zweryfikować czy transakcji nie należałoby poprzedzić mniejszymi działaniami, które mogłyby pozwolić na przeprowadzenie zakładanego procesu w prostszy, ale także szybszy sposób. Przykładem takiego wstępnego uporządkowania struktury może być zredukowanie jej o podmioty nieprowadzące już istotnej działalności (np. poprzez połączenie ze spółką matką w trybie uproszczonym). Innym przykładem jest doprowadzenie do uzyskania przez spółkę matkę 100 proc. udziałów w podmiotach przejmowanych, poprzez wniesienie tych udziałów aportem do spółki matki w drodze wymiany udziałów.
Jedną z możliwości wstępnego uproszczenia jest zmniejszenie liczby finansowań w grupie podmiotów zaangażowanych w daną operację. W niektórych przypadkach może to się odbyć poprzez przeniesienie strony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta