Audytorów znów czekają zmiany
Cele poprzedniej unijnej reformy nie zostały osiągnięte – mówi Małgorzata Pek-Kocik, partner Mazars Audyt.
Na jakim etapie jest nowa unijna reforma rynku audytu?
To wczesna faza. W lutym tego roku zakończył się etap konsultacji, podczas którego mogło się wypowiedzieć szerokie grono podmiotów, m.in. audytorzy, regulatorzy, inwestorzy i inni przedstawiciele rynku.
Kilka lat temu przeprowadzono gruntowną reformę dotyczącą biegłych rewidentów i nadzoru nad tym rynkiem. Dlaczego w planach są kolejne zmiany?
To naturalna kolej rzeczy, że po pewnym okresie od wprowadzenia zmian legislacyjnych analizuje się ich konsekwencje oraz to, jaki jest ich wpływ na rynek. Komisja Europejska opublikowała już dużą analizę na ten temat rok temu.
Jakie wnioski z niej płyną?
Przede wszystkim pokazuje ona dużą koncentrację na europejskim rynku audytu. Mamy de facto do czynienia z oligopolem, szczególnie w segmencie badań sprawozdań finansowych JZP (jednostek zainteresowania publicznego, m.in. spółek giełdowych – red.). Około 70 proc. wszystkich zleceń w segmencie JZP przypada na wielką czwórkę (Deloitte, EY, KPMG, PwC – red.), a pod względem przychodów generowanych przez badane przedsiębiorstwa odsetek przypadający na wielką czwórkę rośnie aż do 90 proc. Tymczasem udział przychodów z badania w tych spółkach jest niski i wynosi niecałe 30 proc. To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta