Możliwa jest wsteczna zmiana stawek amortyzacji podatkowej
Przepisy ustawy o CIT umożliwiają podatnikowi zmianę stawki amortyzacyjnej w odniesieniu zarówno do przeszłych, jak i przyszłych okresów, przy uwzględnieniu terminów przedawnień.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 6 maja 2022 r. (I SA/Lu 91/22).
Spółka należąca do podatkowej grupy kapitałowej, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej posiada oraz wykorzystuje składniki majątkowe stanowiące środki trwałe, które podlegają amortyzacji, W przyszłości spółka zamierza podjąć decyzję o obniżeniu stawek amortyzacyjnych dla wybranych środków trwałych do dowolnej wysokości (nawet bliskiej zeru), które spółka stosowała w poprzednich latach podatkowych. Zamierza również obniżyć stawkę amortyzacyjną w roku podatkowym, w którym podejmie decyzję o obniżeniu stawek amortyzacyjnych, z uwzględnieniem okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego CIT.
Spółka zwróciła się do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy jest uprawniona do zastosowania zmian w stawkach amortyzacji podatkowej za lata wcześniejsze, jak i w roku, w którym podejmie taką decyzję, zgodnie z zasadami określonymi w art. 16i ust. 1 ustawy o CIT. Zdaniem spółki może ona zmieniać stawki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta