Czy polityka pieniężna zyska na jakości
NBP
Co zmienia nowa ustawa o banku centralnym
Czy polityka pieniężna zyska na jakości
ZBIGNIEW POLAńSKI
Ustawa o Narodowym Banku Polskim, uchwalona w końcu sierpnia i podpisana przez prezydenta w połowie września, jest drugą ustawą regulującą funkcjonowanie polskiego banku centralnego w ciągu ostatnich dziewięciu lat. Poprzednia ustawa (z 1989 r. ), wraz z uchwalonym równolegle prawem bankowym, radykalnie zmieniła zasady funkcjonowania systemu bankowego oraz sposób prowadzenia polityki pieniężnej. Czy tak samo będzie i tym razem?
Wobec nowej ustawy o NBP stawiane są dwojakiego rodzaju oczekiwania:
* że powstanie struktura prawna, która zapewni lepszą niż dotychczas podstawę do prowadzenia polityki pieniężnej,
* że przyjęte w niej rozwiązania będą zgodne z praktyką Unii Europejskiej oraz rozwiązaniami przyszłej europejskiej unii walutowej.
Sprawom tym nadano bardzo wysoką rangę, co przejawia się nie tylko w tym, że nowej ustawie o NBP zwyczajowo już towarzyszy nowe prawo bankowe, ale przede wszystkim w tym, że niektóre z zapisów znajdują oparcie w nowej Konstytucji RP. Właśnie w konstytucji można znaleźć wiele zapisów dotyczących finansów publicznych, które będą miały wpływ na kształt realizowanej od 1998 r. polityki pieniężnej (zakaz finansowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta