Dobre obyczaje czy zasady współżycia społecznego
ANALIZA
Projekt zmian w kodeksie cywilnym
Dobre obyczaje czy zasady współżycia społecznego
ANDRZEJ TOMASZEK
Projekt zmian kodeksu cywilnego, przygotowany i przyjęty niedawno przez Komisję Kodyfikacyjną, przewiduje m. in. odejście od pojęcia "zasady współżycia społecznego" i powrót do znanej przedwojennemu ustawodawcy klauzuli "dobrych obyczajów". W obrocie gospodarczym oba te pojęcia, a także "dobre obyczaje kupieckie", funkcjonują równocześnie obok siebie, i to bez żadnej wskazówki ustawodawcy, orzecznictwa czy doktryny w kwestii ich wzajemnej relacji i zakresu.
Zasady współżycia społecznego, wprowadzone po raz pierwszy w 1950 r. , przetrwały -- z wyjątkiem art. 412 k. c. -- wszystkie nowelizacje z lat dziewięćdziesiątych i wzbogacone zostały kilkudziesięcioletnim orzecznictwem. Pozostają więc m. in. w k. c. i kodeksie pracy, odgrywając ważną rolę w obrocie. I choć nowelizując k. c. w 1990 r. skreślono art. 4 wiążący dotąd klauzule generalne z zasadami ustroju i celami PRL, i choć zmieniając art. 5 uwolniono "zasady" od ideologicznie, a nie logicznie uzasadnionego dodatku "w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej", i choć wnowej ustawie zasadniczej nie ma odpowiednika art. 76 Konstytucji PRL (według którego obywatel obowiązany był "szanować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta