Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złe statystyki dla Polski

21 listopada 1997 | Nauka i Technika | MB

Atlas umieralności w Europie: podział na Wschód i Zachód

Złe statystyki dla Polski

MA łGORZATA BOS-KARCZEWSKA

z hagi

Społeczeństwa Europy Zachodniej, mimo że są bardziej stare (większa liczba ludzi powyżej 65 lat) , mają niższy wskaźnik umieralności niż młodsze kraje na wschodzie kontynentu.

Standaryzowany wskaźnik umieralności na Zachodzie wynosił na początku lat 90. poniżej 10 promili, a w naszej części Europy był o połowę większy (11--16 promili) . Zjawisko to, tzw. luki umieralności, pomiędzy Wschodem a Zachodem potwierdza niedawno opublikowany "Atlas umieralności w Europie" opracowany przez oddział Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Holandii. Wynika z niego, że Polska pod względem umieralności należy do Europy Wschodniej. Alarmujące jest, że wskaźnik umieralności w Polsce jest nie tylko prawie dwa razy wyższy niż w Europie Zachodniej, ale i rośnie.

Dwa światy

Badania WHO wykazały, że główne źródło różnicy pomiędzy Wschodem a Zachodem stanowi bardzo wysoka umieralność na choroby układu krążenia i w wypadkach drogowych w naszej części Europy. Badania przyniosły też zaskakujące wyniki. -- Analiza zgonów na choroby układu krążenia w skazuje, że na Starym Kontynencie istnieją dwie populacje: jedna w części wschodniej o wysokiej umieralności, a druga w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1236

Spis treści
Zamów abonament