Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płeć dziecka na zamówienie

21 listopada 1997 | Nauka i Technika | ZW

MEDYCYNA

Kobiety sukcesu częściej rodzą chłopców

Płeć dziecka na zamówienie

Płeć dziecka można nie tylko przewidzieć, ale i dokładnie zaplanować. Francuski lekarz dr Patrick Schoun upowszechnia w Europie metodę pozwalającą podobno "zakontraktować" płeć potomka niemal ze stuprocentową skutecznością. Inni uczeni ostrzegają, że zapewnienia te są zbyt piękne, by mogły być prawdziwe.

Od dawna podejrzewano, że płeć dziecka nie jest tak całkowicie przypadkowa. Ciągle zatem pojawiają się różne domysły, w jaki sposób człowiek może wpływać na ten proces. Jak na razie, bez większego efektu. Nikt już nie zaleca amputacji lewego jądra, jak to było w XVIII-wiecznej Francji, czy sypiania z żoną w butach z cholewami, jak wieść niosła w dawnej Polsce. Nadal jednak wiele osób wierzy, że płeć upragnionego dziecka może zależeć np. od rodzaju potraw spożywanych przez kobiety w płodnych dniach cyklu menstruacyjnego.

Potomstwo z komputera

Francuski badacz próbuje wykorzystać potwierdzone przez naukę zjawisko, że osłona żeńskiej komórki jajowej ma zawsze określony ładunek elektryczny. W zależności od tego, jakiego jest on rodzaju, przyciąga plemniki zawierające chromosom Xlub Y, co zwiększa prawdopodobieństwo poczęcia dziewczynki lub chłopca. Kłopot tylko w ustaleniu, jakie w danym cyklu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Brak okładki

Wydanie: 1236

Spis treści
Zamów abonament