Urlop po przerwie w zatrudnieniu
ROZMOWA
Eugenia Gienieczko, dyrektor Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej
Urlop po przerwie w zatrudnieniu
Ciągle pojawiają się wątpliwości, jak stosować przepisy kodeksu pracy o tzw. urlopach proporcjonalnych. Czy dotyczy to urlopów udzielanych osobom, które podjęły pracę po jakiejś przerwie? Na przykład ktoś był kiedyś pracownikiem, potem prowadził własny biznes, a następnie znowu zatrudnił się jako pracownik. Ktoś inny bawił za granicą, wrócił, podjął pracę. Po kilkuletniej przerwie znalazł zatrudnienie emeryt albo rencista. W każdym z tych przykładów w grę chodzi prawo do kolejnego urlopu i zatrudnienie po dłuższej przerwie. Czy rzeczywiście firma, która zatrudnia taką osobę w trakcie roku kalendarzowego, może jej dać urlop w wymiarze proporcjonalnym do liczby przepracowanych miesięcy?
Eugenia Gienieczko: Jeżeli ograniczymy się do wykładni językowej art. 153 § 3 k. p. , dojdziemy do wniosku, że w wymienionych sytuacjach pracownikowi przysługuje pełny urlop, tzn. za cały rok kalendarzowy. Oznacza to, że gdy ktoś podjął pracę np. 16 grudnia, jeżeli miał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta