Postępowanie o zatwierdzenie układu po nieudanej uproszczonej restrukturyzacji?
Dłużnikom, pomimo nieudanego uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, nie należy odmawiać prawa do podjęcia kolejnej próby restrukturyzacji. Jednak takie postępowanie powinno być otwierane na podstawie wniosku rozpoznawanego przez sąd.
Postępowanie o zatwierdzenie układu, potocznie zwane „PZU” zostało solidnie zmodyfikowane z dniem 1 grudnia 2021 r. Wprowadzone zmiany w założeniu miały spowodować, że ta forma restrukturyzacji zastąpi popularne niegdyś uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne („UPR”). I można powiedzieć, że cel ten się powiódł. Mimo braku jeszcze statystyk dotyczących PZU, postępowanie to, podobnie jak jego poprzednik, bije rekordy popularności ze względu na ujęcie w nim wszystkich kluczowych zalet posiadanych przez UPR. Swoistą miarą sukcesu niech będzie też to, że – jak pokazuje praktyka – wielu przedsiębiorców i to nawet będących w restrukturyzacji nawet nie odnotowało, że obecnie UPR już nie funkcjonuje (postępowania te mogły być otwierane tylko do końca listopada 2021 r.), a jego miejsce zastąpiło znowelizowane postępowanie o zatwierdzenie układu.
PZU – powody atrakcyjności
Głównym powodem atrakcyjności, a co za tym idzie popularności wśród firm znajdujących się w finansowych tarapatach, znowelizowanego postępowania o zatwierdzenie układu jest to, że w przeciwieństwie do pozostałych postępowań restrukturyzacyjnych w zasadzie od razu można je wszcząć, nie czekając na decyzję sądu. Szybkość wdrożenia postępowania w połączeniu z bardzo szerokim immunitetem egzekucyjnym oraz ochroną kluczowych dla przedsiębiorstwa umów powodują, że PZU cieszy się zainteresowaniem nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta