Wciąż nowe ułatwienia dla pacjenta
Cyfryzacja systemu ochrony zdrowia to zadanie zarówno dla władz publicznych, jak i prywatnego biznesu. Wymaga to tworzenia partnerstw także międzynarodowych. Polska i Szwajcaria już współpracują.
O cyfryzacji polskiego i szwajcarskiego systemu ochrony zdrowia dyskutowali uczestniczy Polsko-Szwajcarskiego Forum Dialogu dla Zdrowia. To cykliczne, coroczne wydarzenie organizowane od 2011 r. przez Ambasadę Szwajcarii w Polsce i Polsko-Szwajcarską Izbę Gospodarczą. Forum ma na celu analizę bieżących trendów i wyzwań w sektorze ochrony zdrowia. Co roku zmienia się jednak główny temat wydarzenia. W 2020 r. była nim pandemia koronawirusa. W roku 2021 konferencję skoncentrowano na badaniach i rozwoju. Tegoroczną zaś edycję wydarzenia poświęcono cyfryzacji w sektorze zdrowia. Taki wybór tegorocznego tematu wynika z faktu, że pandemia z jednej strony przyspieszyła, i to dość gwałtownie, digitalizację, a z drugiej odsłoniła znaczące niedobory w tej materii.
Perspektywa szwajcarska
Jak wskazał Jürg Burri, ambasador Szwajcarii w Polsce, 12. edycja Forum to doskonała okazja do dyskusji o tym, co obydwa kraje mogą sobie wzajemnie zaoferować w zakresie cyfryzacji sektora ochrony zdrowia, aby zwiększyć jego efektywność. W ocenie ambasadora Polska szybko odpowiedziała na wyzwania pandemii w zakresie cyfryzacji, o czym świadczy choćby 16 mln użytkowników Internetowego Konta Pacjenta i ponad miliard wypisanych e-recept.
– Z kolei firma Roche Diagnostics była bardzo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta