Lokalny biznes musi stać się eko
Nie możemy postrzegać zielonej transformacji firm jedynie w kontekście wyzwania. Zmiana modelu biznesowego na nisko- i zeroemisyjny otwiera wiele szans przed przedsiębiorcami i pozwoli miastom stać się bardziej przyjaznymi dla środowiska i ludzi – mówili eksperci w trakcie Światowego Forum Miejskiego.
Tak wynika z debaty „Wspieranie zielonej przedsiębiorczości na poziomie lokalnym”, która odbyła się w Katowicach w trakcie 11. Światowego Forum Miejskiego.
Podczas spotkania zorganizowanego przez Santander Bank Polska i UNEP/GRID-Warszawa paneliści wskazywali, że skala wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem miast, a także globalne problemy, takie jak zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza czy degradacja bioróżnorodności, mogą stanowić wyzwanie dla firm działających w mieście. Wysokie koszty ubezpieczenia, utrudniony dostęp do zasobów naturalnych czy kłopoty w łańcuchach dostaw to klarowne przykłady takich ryzyk biznesowych.
Jednak zdaniem ekspertów biorących udział w panelu, wyzwania te mogą również stać się szansą na zmiany modeli biznesowych na takie, które mogą przyczyniać się do wspierania ekosystemu, osiągania celów neutralności klimatycznej oraz tworzenia żywych, lokalnych, zielonych gospodarek. To również perspektywa na rozwój nowych gałęzi biznesu i konkretne szanse dla przedsiębiorców, którzy dobrze wykorzystają obecny czas transformacji.
Biznes kluczowym partnerem
Spotkanie otworzyła główna autorka publikacji GEO for Business poświęconej infrastrukturze, wykładowca zajmujący się tematami zrównoważonego rozwoju na University of St. Andrews Jessica Thorn. W swojej prezentacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta