To nie koniec batalii o amortyzację
Właściciele mieszkań na wynajem chcą sądownie dochodzić ochrony praw nabytych i wywrzeć presję na decydentów.
Od przyszłego roku nie będzie już możliwości amortyzowania budynków i lokali mieszkalnych. Komplikuje to biznesplany inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych (PRS). Jakie będą konsekwencje?
Ławą do sądów
Walkę z niekorzystnymi przepisami zapowiedziało Stowarzyszenie Mieszkanicznik zrzeszające właścicieli lokali na wynajem.
– Amortyzacja stanowi koszt księgowy, w przypadku mieszkań to od 1,5 do nawet 10 proc. ceny nabycia w skali roku, co oznacza, że koszt ten rozkłada się w najkorzystniejszym przypadku na dziesięć lat. Wielu inwestorów oparło swoje decyzje na tej właśnie możliwości. Nikt się nie spodziewał, że amortyzacja może zniknąć z przepisów w trakcie jej rozliczania. Trudno uwierzyć, że musimy dziś walczyć o to, co wynika z ochrony praw nabytych, które stanowią jedną z głównych zasad państwa prawa – mówi Katarzyna Gontarczyk, członkini zarządu Mieszkanicznika.
Stąd akcja „Ocalić amortyzację mieszkań”. – Każdy podatnik, który ma rozpoczęte amortyzacje mieszkań zaplanowane na wiele lat, może zawalczyć o orzeczenie sądu administracyjnego, które umożliwi ich dokończenie –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta