Homo destruktor
Nawet osoby mające dewocyjny stosunek do wegetarianizmu muszą przyjąć do wiadomości fakt stwierdzony naukowo: wszyscy, również zatwardziali jarosze, wywodzimy się od pokoleń bezwzględnych mięsożerców.
Krokodyl, orzeł, lew, niedźwiedź polarny, orka – lista jest długa – w zoologii zwierzęta te zaliczane są do tzw. drapieżników alfa, wiodących, zajmujących najwyższe miejsce w łańcuchu pokarmowym. Ostatnio badacze dochodzą do wniosku, że do tej „drapieżnej ligi mistrzów” należały także istoty praludzkie, już przed dwoma milionami lat, a potem istoty już w pełni ludzkie – określane mianem „sapiens”.
Przez żołądek do poznania dziejów
Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie zrekonstruowali dietę ludzi z epoki kamiennej. Rekonstrukcja ta opiera się nie tylko na porównaniu z preferencjami łowców żyjących jeszcze współcześnie, badanych przez etnologów, ale także, a może przede wszystkim, na „pamięci naszego ciała”, na genetyce, fizjologii, morfologii. „Nasze zachowania zmieniają się szybko, ale ewolucja jest powolna i nasze ciało wszystko zapamiętuje” – podkreśla dr Miki Ben-Dor. Badacze z Izraela przedstawili 25 dowodów świadczących ich zdaniem o tym, że w przeszłości człowiek był drapieżnikiem alfa.
Po pierwsze – kwasowość żołądka człowieka jest większa niż u wszystkożernych, a nawet u innych drapieżników. Aby ją podtrzymywać, niezbędna jest duża dawka energii, a tę gwarantuje dieta mięsna. Kwasowość ta zapewnia także ochronę przed niebezpiecznymi bakteriami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta