Gdzie opodatkować pracę świadczoną zdalnie
Przepisy podatkowe nie określają właściwej formy potwierdzenia miejsca zamieszkania dla celów podatkowych. Większość organów żąda certyfikatu rezydencji, ale niektórym wystarcza oświadczenie.
W obecnych czasach – w szczególności w czasie pandemii Covid-19 - dla wielu firm normą stało się zatrudnianie pracowników wykonujących obowiązki służbowe w ramach pracy zdalnej. Otwartość rynku pracy umożliwia również zatrudnianie pracowników-obcokrajowców, którzy mogą świadczyć pracę na rzecz swojego pracodawcy zdalnie, często z miejsca swojego zamieszkania. O ile na gruncie prawa pracy czynności te nie budzą większych wątpliwości, o tyle na gruncie prawa podatkowego, opodatkowanie przychodów osiąganych przez pracowników - obcokrajowców z pracy wykonywanej zdalnie może budzić wiele wątpliwości.
Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o PIT, osoby fizyczne, które nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na tym terytorium. Przepis ten określa ograniczony obowiązek podatkowy. Zgodnie zaś z art. 3 ust. 2b pkt 1 ustawy o PIT za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2a, uważa się w szczególności dochody (przychody) z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia.
Wykonując...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta