Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz więcej absolwentów uczelni ma już doświadczenie w pracy

11 lipca 2022 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Im częściej studenci łączą naukę z pracą zawodową, tym lepiej – komentują eksperci. Dla młodych ludzi to szansa na szybsze określenie swojej ścieżki kariery, a dla pracodawców – możliwość pozyskania lepszych pracowników.

Niemal 60 proc. absolwentów studiów niestacjonarnych I stopnia ma już za sobą doświadczenie pracy na etacie lub samozatrudnienia, a jeśli chodzi o studia II stopnia – aż 77 proc. – pokazuje analiza przygotowana przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI-PIB) na podstawie tegorocznych wyników monitoringu Ekonomicznych Losów Absolwentów, czyli ELA. Wprawdzie znacznie niższe są te wskaźniki dla absolwentów studiów dziennych (odpowiednio 14 i 28 proc.), ale nie zmienia to faktu, że coraz więcej studentów łączy naukę z pracą, zdobywając doświadczenie zawodowe już w trakcie studiów – podkreślają eksperci OPI-PIB.

Kierunek ma znaczenie

Duże różnice między studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi nie dziwią, skoro zaocznie czy wieczorowo studiują zwykle osoby, które muszą lub chcą pracować. Warto jednak zwrócić uwagę, że rosnąca popularność wczesnego zdobywania zawodowego doświadczenia sprawia, że część absolwentów studiów I stopnia decyduje się na studia II stopnia (magisterskie) już w trybie niestacjonarnym.

OPI w swojej analizie zauważa też, że najmniej aktywni zawodowo są uczestnicy jednolitych studiów magisterskich (kierunki medyczne i prawnicze), co ma swoje uzasadnienie w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12314

Wydanie: 12314

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament