Pacjent w stadium intensywnej terapii
SARAJEWO
Wielu mieszkańców miasta żyje nadzieją, że powstanie tu "jądro kultury, promieniujące na całą Bośnię".
Pacjent w stadium intensywnej terapii
Główną nagrodę na Festiwalu Małych Scen Eksperymentalnych w Sarajewie zdobył Stary Teatr z Krakowa za "Operetkę"Witolda Gombrowicza w reżyserii Tadeusza Bradeckiego.
Lotnisko Butmir w rozłożystym wąwozie górskim, podobnie jak Sarajewo. Czynny jest jeden pas, reszta w remoncie. Dużo ciężkich wojskowych samolotów. Żołnierze SFOR, w rozkroku, dłonie wsunięte za pas. Nad lotniskiem flaga Bośni, biała ze złotymi liliami. Właściwie trochę już zszarzała, ale jest. Jest tu, gdzie wskutek sprzeciwu strony serbskiej nie mogła być na wiosnę, gdy Sarajewo odwiedził Ojciec Święty.
W mieście pojawiła się tymczasem inna flaga, która ma symbolizować obydwa entitety: Federację Chorwacko-Muzułmańską i Republikę Serbską. Na białym tle złota lilia, obok chorwacka szachownica, w miejscu serbskiego emblematu roztacza się na razie gwiaździsty krąg Wspólnoty Europejskiej. Serbowie nie godzą się podobno na umieszczenie ich godła obok szachownicy, nasuwającej ponure skojarzenia z okresem II wojny światowej.
Domy w Osiedlu Lotniskowym, zmasakrowane przez czołgi, remontuje się ze środków instytucji europejskich. Rzuca się w oczy postęp, podobnie jak w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta