Jak wojna w Ukrainie wpływa na kontrakty budowlane?
Obowiązujące regulacje dopuszczają możliwość zmiany umowy o zamówienie publiczne w sytuacji nadzwyczajnych zdarzeń. Dodatkowe uprawnienia wykonawcom dają postanowienia umów zawartych na podstawie wzorców FIDIC.
Wojna w Ukrainie wywołała daleko idące konsekwencje dla rzeczywistości biznesowej. Poza zerwaniem łańcuchów dostaw, jej skutki są również pochodną szeregu sankcji wprowadzanych zarówno przez Unię Europejską, jak i poszczególne kraje członkowskie. Z kolei Federacja Rosyjska uchwaliła przepisy prawne ograniczające obrót gospodarczy z krajami Unii Europejskiej (tzw. kontrsankcje). Dlatego też należy się bliżej przyjrzeć skutkom prawnym sankcji i kontrsankcji w kontekście realizacji umów zawartych w trybie zamówień publicznych.
Jakie sankcje?
Wśród najistotniejszych sankcji można wymienić sankcje finansowe, ograniczające obrót finansowy z określonymi uczestnikami rosyjskiego rynku finansowego oraz sankcje towarowe, ustanawiające ograniczenia lub zakazy importowe. Sankcje te zostały wprowadzone kolejnymi nowelizacjami rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację w Ukrainie. Z kolei Federacja Rosyjska wprowadziła m.in. określone czasowe zakazy eksportowe, które obejmują zarówno eksport bezpośredni, jak i pośredni (Zarządzenie Rządu Rosyjskiego nr 311 z dnia 9 marca 2022 r.; prawne skutki sankcji rosyjskich na kontrakty podlegające prawu polskiemu nie są jednak przedmiotem dalszych rozważań w niniejszym artykule, gdyż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta