7 sposobów jak pokonać kryzys energetyczny
Problemy polskiej energetyki wymagają wdrożenia zarządzania kryzysowego, ale i właściwego podejścia do długoterminowej strategii, która musi się opierać na dekarbonizacji i rozwoju OZE.
Bezpieczeństwo energetyczne jest najważniejszym wyzwaniem po zapewnieniu podstawowego bezpieczeństwa narodowego, a w dzisiejszych czasach jest nawet jego częścią. Dlatego dla przyszłości polskiej gospodarki i społeczeństwa jest ono tak istotne. I jest tym ważniejsze, że świat stoi u progu rewolucji cyfrowo-energetycznej, która radykalnie zwiększy znaczenie dostaw energii elektrycznej.
Wyzwania wieku elektryczności
XXI wiek będzie wiekiem elektryczności i transformacji energetycznej. Zapewnienie bezpiecznej, stabilnej i relatywnie taniej energii jest nie tylko kwestią racji stanu, ale także tworzeniem podstaw dla rozwoju polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa. Kryzys wywołany agresją rosyjską tylko wyostrzył problemy, które stoją przed polską i europejską energetyką.
Największy kraj UE – Niemcy – niewątpliwie popełnił kosztowny błąd w swojej polityce, stawiając na rosyjski gaz jako paliwo przejściowe w procesie transformacji energetycznej. Musimy sobie jednak zdać sprawę z tego, że i my mamy problem: polski system elektroenergetyczny jest w stanie krytycznym z powodu wieloletnich zaniedbań i strategicznych błędów, a pokonanie kryzysu energetycznego będzie dla nas dużo trudniejsze i cięższe niż dla Niemiec.
Co najmniej przez kilka najbliższych lat będziemy żyli z ryzykiem blackoutu, bezpieczny margines błędu nie istnieje. Na dodatek horyzont inwestycyjny w tej branży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta