Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyjrzeć się przepisom jeszcze przed jesienią

22 lipca 2022 | Prawo co dnia | Mateusz Baran Aleksandra Czarnecka

Od nowych reguł trudno będzie uciec i najlepszym rozwiązaniem jest dobre przygotowanie się do 13 października, gdy zmieni się stan prawny. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy podmioty w grupie są istotnie od siebie niezależne, czy realizują odrębne cele gospodarcze, czy też – jak to zwykle bywa – są powiązane biznesowo i tworzą wzajemne synergie.

Już kiedy na koniec sierpnia 2021 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie kodeksu spółek handlowych, wielu ekspertów wypowiadało się o nim bardzo krytycznie, formułując zarówno argumenty za tym, że taki projekt nie jest w ogóle w polskim porządku prawnym potrzebny, jak i za tym, że został przygotowany w sposób nieprawidłowy, z uchybieniem zasadom dobrej legislacji. Gorąca dyskusja trwała także podczas sejmowych czytań, a uspokojeniu nastrojów nie pomogło dorzucenie, między jednym a drugim sejmowym czytaniem, niezwiązanych zupełnie z Kodeksem spółek handlowych przepisów naprawiających Polski Ład.

Mimo wszystko projekt przeszedł proces legislacyjny i nowe prawo wchodzi w życie co do zasady 13 października. Czego zatem dotyczą nowe przepisy, kto powinien poświęcić im szczególną uwagę i dlaczego?

Nowelizacja dotyczy przede wszystkim spółek kapitałowych. Nie jest to jednak mała grupa adresatów – na koniec 2021 r. wg danych z rejestru REGON w Polsce było ponad pół miliona spółek kapitałowych.

Co najmniej dwie spółki

Holding kojarzy nam się zwykle z rozwiniętą strukturą korporacyjną liczącą kilkanaście bądź więcej spółek. Tymczasem nowe przepisy w praktyce dotyczyć będą grup spółek niezależnie od tego, czy w ich skład wchodzą dwie, dziesięć czy sto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12324

Wydanie: 12324

Spis treści
Zamów abonament