Za cztery lata Orlen uruchomi pierwszą morską farmę wiatrową
Inwestycja zlokalizowana jest około 23 km na północ od linii brzegowej Bałtyku, na wysokości Łeby i Choczewa. Sama budowa będzie realizowana w latach 2024–2026. Na farmę o mocy do 1,2 GW złoży się około 70 turbin.
W najbliższych latach grupa kapitałowa PKN Orlen zamierza zostać liderem transformacji energetycznej w Polsce i w regionie, wytwarzając energię ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych. W osiągnięciu tego celu ma pomóc m.in. budowa morskich farm wiatrowych. W Europie już dziś jest to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki. Do inwestycji zachęca m.in. rosnąca efektywność i niski poziom oddziaływania budowanych instalacji na środowisko.
Uchwalona przez Radę Ministrów w lutym ubiegłego roku „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” przewiduje, że produkcja z morskich farm wiatrowych będzie miała największy udział w produkcji energii elektrycznej wytworzonej z OZE. Co więcej, ze względu na atuty charakterystyki pracy tej technologii, wdrożenie morskiej energetyki wiatrowej określono projektem strategicznym PEP2040. Przewiduje się, że moc zainstalowana tych źródeł w perspektywie do 2030 r. powinna sięgnąć 5,9 GW. Z kolei do 2040 r. może zwyżkować nawet do około 11 GW.
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej powinien też przyczynić się do powstania w perspektywie do roku 2040 ponad 60 tys. miejsc pracy, To szansa nie tylko dla wielu polskich firm, ale i na zwiększenie wartości dodanej w krajowej gospodarce.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta