Wakacje z zabytkami. Pomorze Gdańskie i Szczecińskie
Co łączy Warcino z Rzucewem? Należały do wybitnych postaci. W pierwszej miejscowości rezydencję miał żelazny kanclerz Otto von Bismarck, a w drugiej – król Jan III Sobieski i królowa Marysieńka.
Wraz z Narodowym Instytutem Dziedzictwa w ośmiu odcinkach cyklu „Skarby regionów” pokazujemy zabytki, niezwykłe miejsca i tradycje całej Polski. W tym tygodniu – Pomorze Gdańskie i Szczecińskie. Zapraszamy!
Wyjątkowa kultura Pomorza została ukształtowana przez tradycje morskie mieszkańców. Duży wpływ na taki stan rzeczy miała przynależność Gdańska do Związku Hanzeatyckiego. Na kulturę regionu miała również wpływ obecność zakonnego państwa krzyżackiego. Niezwykłą architekturę przynieśli też ze sobą osadnicy z Holandii – na Żuławach pozostały liczne zabytki techniki.
Pomorskie
Zamek Malbork stanowi najpełniejszy i najbardziej złożony przykład gotyckiego zespołu zamkowego wzniesionego z cegły, a zarazem materialne świadectwo państwa zakonnego, utworzonego w XIII wieku w Prusach. Budowę zamku rozpoczęto w roku 1274. W 1309 r. zamek, zwany przez braci Grodem Maryi (Marienburg), stał się stolicą państwa krzyżackiego. W 1997 r. wpisany został na listę UNESCO.
Pierwsze wzmianki na temat Gdańska pochodzą z 997 r. z „Żywota św. Wojciecha”. Już w X i XI w. krzyżowały się tam szlaki handlowe, docierały luksusowe towary aż z Bliskiego Wschodu. Gdańsk to stolica księstwa pomorskiego, później wielkie, niemieckojęzyczne miasto Rzeczypospolitej, jeden z największych portów zbożowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta