Opieka nad dziećmi nie może uzasadniać niższej pensji
Korzystania z uprawnień rodzicielskich nie wolno wskazywać jako przyczyny wypowiedzenia warunków płacy, nawet jeśli pośrednio to one przesądziły o decyzji pracodawcy.
∑ Pracownica, którą zatrudniamy w spółce od 2012 r., urodziła przez ten czas czwórkę dzieci. W okresie każdej ciąży przebywała na długotrwałych zwolnieniach lekarskich, a następnie na urlopie macierzyńskim. Później korzystała częściowo z urlopu wychowawczego i zwolnień na opiekę nad chorymi dziećmi. W konsekwencji jej faktyczny okres pracy w spółce wyniósł niespełna rok. Pracodawca wypowiadał wszystkim zatrudnionym umowy o pracę, ustalając wysokość ich pensji. W stosunku do tej pracownicy powołał się na te właśnie, obiektywne okoliczności dotyczące przeciągających się nieobecności w pracy z powodu macierzyństwa. Określił wysokość jej wynagrodzenia w kwocie niższej niż innych pracowników zajmujących identyczne stanowisko. Pracownica pozwała szefa o odszkodowanie, twierdząc, iż czuje się dyskryminowana ze względu na korzystanie z uprawnień związanych z rodzicielstwem. Czy firma może przegrać taką sprawę? – pyta czytelnik.
Tak. Szef popełnił błąd, określając w sposób niewłaściwy przyczynę wypowiedzenia warunków umowy o pracę. Nie wolno w takich sytuacjach wskazywać jako podstawy obniżenia wynagrodzenia korzystania ze zwolnień lekarskich, urlopów macierzyńskich czy innych uprawnień związanych z opieką nad dziećmi.
Błędna przyczyna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta