Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rośliny przejmują rynek białka

11 sierpnia 2022 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Bełdowicz
Do 2030 roku rynek roślinnych zamienników mięsa może osiągnąć wartość nawet 118 mld dolarów.
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Do 2030 roku rynek roślinnych zamienników mięsa może osiągnąć wartość nawet 118 mld dolarów.

Odejście od masowej produkcji mięsa staje się w obliczu zmian klimatu pilną koniecznością. Wytworzenie roślinnego zamiennika wołowiny generuje dziesięć razy mniej emisji gazów cieplarnianych niż dostarczenie na stół mięsnego oryginału.

Według opublikowanego na łamach Lancet Planet Health badania wzrost popularności roślinnych alternatyw dla mięsa może mieć spory wpływ na liczbę miejsc pracy w rolnictwie. Choć autorzy publikacji podkreślają fatalny wpływ produkcji mięsa na pogłębianie się kryzysu klimatycznego, zwracają również uwagę na ekonomiczny aspekt jej ograniczenia.

Rynek pracy boi się rewolucji

Autorzy badania przeprowadzili symulację trzech scenariuszy, w których amerykańscy konsumenci w różnym stopniu zastępują wołowinę jej roślinnymi zamiennikami, i ocenili, że w zależności od proporcji spożycia mięsa i alternatywnych produktów takie działanie mogłoby zredukować ślad węglowy produkcji żywności w Stanach Zjednoczonych o 2,5–13,5 proc., prowadząc jednocześnie do zmniejszenia liczby hodowanych zwierząt o 2–12 mln. Redukcja gazów cieplarnianych wyniosłaby z kolei od 7–41,4 proc.

„Spowolnienie zmiany klimatu ma kluczowe znaczenie dla przyszłego dobrobytu społeczeństw ludzkich i większego środowiska. Obecne systemy produkcji wołowiny w Stanach Zjednoczonych są głównym źródłem negatywnego wpływu na środowisko i budzą różne obawy dotyczące dobrostanu zwierząt. Niemniej jednak produkcja wołowiny zapewnia źródło pożywienia bogatego w białko i wiele składników odżywczych, a także zapewnia zatrudnienie i dochód milionom ludzi” –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12341

Wydanie: 12341

Spis treści

Reklama

Zamów abonament