Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustne wypowiedzenie jest wadliwe, ale skuteczne

11 sierpnia 2022 | Kadry i Płace | Jakub Jakóbczak

Wszelkie czynności pracodawcy, nawet bezprawne, które zmierzają do rozwiązania stosunku pracy, odnoszą skutek. Pracownik może je podważyć wyłącznie w drodze powództwa.

∑ Pracodawca poinformował mnie telefonicznie, że wypowiada łączący nas stosunek pracy. Czy taka forma jest dla mnie wiążąca? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 32 § 1 kodeksu pracy każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. W myśl art. 30 k.p. oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie (§ 3); w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy (§ 4), a w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o  pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy (§ 5).

Można zauważyć tutaj regulację ustawodawcy, że wypowiedzenie powinno nastąpić na piśmie. Niezachowanie tej formy nie świadczy jednak jednoznacznie o bezskuteczności oświadczenia woli w formie ustnej.

Brak rygoru

By to wyjaśnić nieco bardziej obszernie, należy odnieść się do art. 300 k.p. Zgodnie z tym przepisem w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Na uwzględnienie zasługuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12341

Wydanie: 12341

Spis treści

Reklama

Zamów abonament