Przepisy o sygnalistach nie zmuszą pracodawców do zmiany polityk mobbingowych i dyskryminacyjnych
Procedury mające na celu przeciwdziałanie nagannym zjawiskom takim jak dręczenie, molestowanie czy nieuprawnione różnicowanie pracowników nie będą wymagały zmian w związku z uchwaleniem przepisów dotyczących osób zgłaszających naruszenia.
Wciąż trwają prace nad projektem ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Pracodawcy już teraz zastanawiają się, czy nowe przepisy będą skutkować koniecznością przeredagowania wewnętrznych procedur pracowniczych.
Termin na implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (dalej: dyrektywa) minął 17 grudnia 2021 r. Polski ustawodawca nadal jest jednak na etapie opracowywania nowych przepisów. Aby przygotować się na nadchodzące zmiany, pracodawcy powinni sięgnąć do przepisów unijnych.
Ochrona nie tylko dla pracowników
Unijne przepisy o sygnalistach mają na celu ochronę osób zgłaszających lub publicznie ujawniających informacje o ściśle określonych naruszeniach prawa z zakresu np. zamówień publicznych, usług, produktów i rynków finansowych oraz zapobiegania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu, bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami, bezpieczeństwa transportu, ochrony środowiska, dobrostanu zwierząt, zdrowia publicznego, ochrony konsumentów, jak również ochrony prywatności i danych osobowych oraz bezpieczeństwa sieci i systemów informacyjnych. Co istotne, ustawodawcy państw członkowskich mogą zdecydować o objęciu zakresem ochronnym także innych obszarów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta