Walka uniwersytetów
USA
W powszechnej opinii Stanford jest szkołą prawicową, zaś Berkeley uchodzi zalewicową uczelnię. Jednak ostatnio ten tradycyjny podział uległ zasadniczej zmianie.
Walka uniwersytetów
JAN PALARCZYK
z san francisco
W okolicach San Francisco znajdują się dwie znakomite uczelnie: prywatny Uniwersytet Stanforda w Palo Alto oraz należący do stanu Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley.
O wysokiej randze tych szkół świadczą m. in. Nagrody Nobla zdobyte przez ich naukowców -- Stanford posiada ich 19, a Berkeley 16. Ztzw. Bay Area, czyli okolic Zatoki San Francisco, wywodzi się w sumie aż 38 noblistów (jest wśród nich Czesław Miłosz, emerytowany profesor uniwersytetu w Berkeley) .
Czym różnią się od siebie te wyższe uczelnie zaliczane do czołówki uniwersytetów w USA? Zapytany oto przeciętny mieszkaniec Kalifornii odpowie, że o ile Stanford jest szkołą prawicową, otyle Berkeley uchodzi za lewicową uczelnię. Okazuje się jednak, że ten tradycyjny podział uległ zasadniczej zmianie na przestrzeni ostatnich lat.
Prywatnyuniwersytet Stanforda
W roku 1876 założyciel Partii Republikańskiej w Kalifornii, gubernator stanu Leland Stanford, zakupił 650 akrów rancza w Palo Alto na hodowlę koni. Był to nowojorski prawnik, który porzucił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta