Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Walka uniwersytetów

27 listopada 1997 | Świat | JP

USA

W powszechnej opinii Stanford jest szkołą prawicową, zaś Berkeley uchodzi zalewicową uczelnię. Jednak ostatnio ten tradycyjny podział uległ zasadniczej zmianie.

Walka uniwersytetów

JAN PALARCZYK

z san francisco

W okolicach San Francisco znajdują się dwie znakomite uczelnie: prywatny Uniwersytet Stanforda w Palo Alto oraz należący do stanu Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley.

O wysokiej randze tych szkół świadczą m. in. Nagrody Nobla zdobyte przez ich naukowców -- Stanford posiada ich 19, a Berkeley 16. Ztzw. Bay Area, czyli okolic Zatoki San Francisco, wywodzi się w sumie aż 38 noblistów (jest wśród nich Czesław Miłosz, emerytowany profesor uniwersytetu w Berkeley) .

Czym różnią się od siebie te wyższe uczelnie zaliczane do czołówki uniwersytetów w USA? Zapytany oto przeciętny mieszkaniec Kalifornii odpowie, że o ile Stanford jest szkołą prawicową, otyle Berkeley uchodzi za lewicową uczelnię. Okazuje się jednak, że ten tradycyjny podział uległ zasadniczej zmianie na przestrzeni ostatnich lat.

Prywatnyuniwersytet Stanforda

W roku 1876 założyciel Partii Republikańskiej w Kalifornii, gubernator stanu Leland Stanford, zakupił 650 akrów rancza w Palo Alto na hodowlę koni. Był to nowojorski prawnik, który porzucił...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1241

Spis treści
Zamów abonament