Czechy, Węgry i Polska najbezpieczniejsze
Ocena ryzyka inwestycyjnego w Europie Środkowej i Wschodniej
Czechy, Węgry i Polska najbezpieczniejsze
Mimo pewnego spowolnienia napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do krajów Europy Środkowej i Wschodniej region jako całość staje się bardziej atrakcyjny dla poważnych i długoterminowych inwestorów. Dzieje się tak za sprawą Czech, Polski, Węgier, Słowenii, Estonii -- liderów przemian zachodzących w regionie -- oraz Rosji, gdzie magnesem są głównie wielkość i potencjał rynku, zasoby naturalne oraz niskie koszty pracy.
Taki wniosek wypływa z monitoringu klimatu inwestycyjnego, prowadzonego od 1993 r. przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Analizy obejmujące okres od października 1996 r. do października 1997 r. wskazują na przemiany, jakie zaszły na mapie ryzyka inwestycyjnego.
Mogło być lepiej
Poziom inwestycji w regionie nadal odbiega od oczekiwań i nie jest zaliczany do najbardziej atrakcyjnych na świecie. Jednak skumulowana wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych na Węgrzech, w Polsce, Czechach i Rosji wynosiła do końca 1996 r. 43 mld USD. Stanowiło to prawie 84 proc. wszystkich tego typu inwestycji w regionie. W Polsce sięgnęły one ponad 14 mld USD, a najwięcej pieniędzy w tej formie ulokowano na Węgrzech (15, 2 mld USD) . Zarówno w Czechach, jak i na Węgrzech nastąpił w 1996 r. spadek relacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta