Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Składy celne

27 listopada 1997 | Prawo | AG

Relacja z redakcyjnego dyżuru

Składy celne

Oto drugi odcinek relacji z telefonicznego dyżuru poświęconego VAT, który odbył się w naszej redakcji 30 października 1997 roku. Autorem odpowiedzi jest Juliusz Kamiński, kierownik Oddziału Podatku od Towarów i Usług w Izbie Skarbowej w Warszawie. Czy sprzedaż towarów ze składu celnego jest eksportem?

JULIUSZ KAMIŃSKI: Zgodnie z art. 4 pkt 4 ustawy o VAT przez eksport towarów rozumie się wywóz towarów poza państwową granicę RP, potwierdzony przez graniczny urząd celny, obejmujący czynności wymienione w art. 2 ustawy o VAT, np. sprzedaż towarów. Gdy oba warunki są spełnione jednocześnie, sprzedaż ze składu celnego za granicę jest, dla potrzeb VAT, uważana za eksport.

Sprzedaję szkołom, jednostkom badawczo-rozwojowym oraz uczelniom pomoce naukowe ze składu celnego. Ich zakup jest finansowany z bezzwrotnej pomocy Funduszu PHARE. Czy muszę płacić VAT?

J. K. : Problemem jest zdefiniowanie pojęcia "terytorium RP", używanego w art. 2 ust. 1 ustawy o VAT. Jedni twierdzą, że do momentu wprowadzenia towaru do polskiego obszaru celnego znajduje on się poza terytorium RP, a jego sprzedaż nie podlega VAT. Według innych skład celny czy wolny obszar celny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1241

Spis treści
Zamów abonament