Składy celne
Relacja z redakcyjnego dyżuru
Składy celne
Oto drugi odcinek relacji z telefonicznego dyżuru poświęconego VAT, który odbył się w naszej redakcji 30 października 1997 roku. Autorem odpowiedzi jest Juliusz Kamiński, kierownik Oddziału Podatku od Towarów i Usług w Izbie Skarbowej w Warszawie. Czy sprzedaż towarów ze składu celnego jest eksportem?
JULIUSZ KAMIŃSKI: Zgodnie z art. 4 pkt 4 ustawy o VAT przez eksport towarów rozumie się wywóz towarów poza państwową granicę RP, potwierdzony przez graniczny urząd celny, obejmujący czynności wymienione w art. 2 ustawy o VAT, np. sprzedaż towarów. Gdy oba warunki są spełnione jednocześnie, sprzedaż ze składu celnego za granicę jest, dla potrzeb VAT, uważana za eksport.
Sprzedaję szkołom, jednostkom badawczo-rozwojowym oraz uczelniom pomoce naukowe ze składu celnego. Ich zakup jest finansowany z bezzwrotnej pomocy Funduszu PHARE. Czy muszę płacić VAT?
J. K. : Problemem jest zdefiniowanie pojęcia "terytorium RP", używanego w art. 2 ust. 1 ustawy o VAT. Jedni twierdzą, że do momentu wprowadzenia towaru do polskiego obszaru celnego znajduje on się poza terytorium RP, a jego sprzedaż nie podlega VAT. Według innych skład celny czy wolny obszar celny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta