Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlop bez kanistra

27 listopada 1997 | Gazeta | AJ

STACJE PALIW

Do poziomu europejskiego ciągle daleko

Urlop bez kanistra

Jeszcze przed kilku laty wybierając się w samochodową podróż po Polsce trzeba było najpierw starannie zaplanować miejsca tankowania. Dostępność stacji benzynowych była bowiem taka, że (pomijając już kwestie reglamentacji czy braków paliwa) na niektórych trasach trzeba było dobrze uważać, by -- w szczególności wsobotę czy w niedzielę wieczorem -- nie stanąć na drodze z braku paliwa. W każdym razie przewożony w bagażniku kanister zawierający 20-litrową rezerwę na czarną godzinę był czymś zupełnie naturalnym i dobrze świadczył o przezorności kierowcy.

Luka rynkowa była kolosalna, nic więc dziwnego, że od początku lat 90. wzdłuż polskich dróg jak grzyby po deszczu poczęły rosnąć stacje paliw należące do osób prywatnych oraz rozlicznych spółek o różnym kapitale. Jeśli więc przez całe lata kierowców na drogach Polski obsługiwało niecałe półtora tysiąca stacji CPN (inne na palcach można było policzyć) , to w 1993 roku stacji paliw było już ponad 4, 5 tys. , w dwa lata później -- blisko 5, 4 tys. Obecnie tempo wzrostu liczby nieco spadło spadło, ale nadal jest wysokie -- w ubiegłym roku było ich 5, 7 tys. , a w listopadzie br. ich liczba przekroczyła 6 tysięcy.

Prywatność usieciowiona

Zdecydowaną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1241

Spis treści
Zamów abonament