Klimat w cieniu wojny
Konflikty zbrojne mogą być nie tylko skutkiem kryzysu klimatycznego, ale też się do niego przyczyniać – pisze aktywistka Greenpeace Polska.
Wojny i kryzys klimatyczny to problemy, które często wymienia się jednym tchem. Najczęściej mówi się o tym, że kryzys klimatyczny narusza i będzie naruszał stabilność ekosystemów, a także ograniczał dostęp do zasobów, co może powodować konflikty. Dodatkowo wspomina się też o tym, że wojny i kryzys klimatyczny mogą mieć to samo źródło, czyli tak jak w przypadku wojny w Ukrainie – uzależnienie od paliw kopalnych. Ale to nie wszystko. Wojny mogą być nie tylko skutkiem kryzysu klimatycznego, ale też się do niego przyczyniać. Napędzają też kryzys klimatyczny.
Mogą być też efektem postępującego kryzysu klimatycznego. W sytuacji suszy, ograniczonej ilości wody czy też kurczącej się przestrzeni do bezpiecznego życia – przez podnoszenie się poziomu mórz i oceanów czy rosnące temperatury – zwiększy się obszar niezdatny do zamieszkania. Będzie tam zbyt gorąco, by funkcjonować. To może wywoływać konflikty.
Wojny i kryzys klimatyczny mogą mieć to samo źródło. Wyraźnie widać to w przypadku konfliktu w Ukrainie. Uzależnienie od paliw kopalnych kupowanych w Rosji, współfinansowało i nadal współfinansuje napaść na Ukrainę. Od 24 lutego Unia Europejska zapłaciła już ponad 100 miliardów euro za paliwa kopalne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta