Pracownicy wracają do biur, choć już nie na stałe, ale hybrydowo
Większość osób, które po wybuchu pandemii przeszły w całości lub częściowo na pracę zdalną, nie ma już ochoty na pełny powrót do biura. Model hybrydowy to teraz nowa rzeczywistość w firmach. I nowe wyzwania dla menedżerów.
Elon Musk nie czekał długo na reakcję, gdy przed kilkoma dniami, w pierwszym oficjalnym mailu do pracowników Twittera, nakazał im szybki powrót do biura w pełnym wymiarze godzin, ostrzegając, że pozostanie w domu będzie traktowane jak rezygnacja z pracy. Dzień później posypały się rezygnacje kluczowych menedżerów. Wypowiedzenie złożył dyrektor ds. ochrony prywatności i bezpieczeństwa, szef rozwoju oprogramowania, dyrektorka ds. compliance Marianne Fogarty i szefowa ds. bezpieczeństwa informacji.
Nawet jeśli głównym powodem ich rezygnacji był panujący w Twitterze chaos i wspomniane przez Muska zagrożenie bankructwem, to w decyzji o odejściu pomógł też nakaz szybkiego powrotu do biura. Takich odejść może być więcej, bo wielu pracowników Twittera wyprowadziło się po wybuchu pandemii z San Francisco. Tym bardziej że przed zmianą właściciela firma zapowiadała utrzymanie zdalnej pracy już na stałe.
Optymalne trzy dni
Chociaż w ostatnich miesiącach, wraz z wygaszaniem pandemii, coraz więcej pracodawców ogłasza powrót do biur, to niewielu oczekuje go w pełnym wymiarze czasu pracy. Trudno ignorować opinie pracowników, którzy chcą nadal pracować choćby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta