Zhakowany świat
Kradzież wrażliwych danych i pieniędzy, destabilizacja działania firm, a nawet całych państw – skala cybernetycznych zagrożeń jest bezprecedensowa. A teraz cyfrową bronią mogą dysponować już nie tylko wytrawni hakerzy.
W świecie cyberbezpieczeństwa tylko jedno jest pewne: będzie jeszcze więcej ataków. Jak piszą eksperci renomowanego magazynu „MIT Technology Review”, to nieunikniony proces w tej branży. I choć wydatki na ochronę przed złośliwym oprogramowaniem z roku na rok rosną, ryzyko stania się ofiarą hakerów jest coraz większe. To efekt oszałamiającej wręcz digitalizacji niemal każdego aspektu naszego życia. W sieci robimy nie tylko zakupy, ale pozostawiamy wiele cennych i wrażliwych informacji – od śladów naszych codziennych aktywności, przez dane medyczne, po strategiczne plany przedsiębiorstw. A to istny ocean możliwości dla cyberprzestępców.
Przyjęło się już mówić, że „dane to nowa ropa naftowa”. Dostęp do nich daje przewagę gospodarczą, polityczną i militarną. Teraz są one dla przestępców na wyciągnięcie ręki.
Czas bronić się inaczej
W tym roku globalne wydatki na ochronę przed hakerami mocno przekroczą rekordowy poziom 150 mld dol. – szacują analitycy Gartnera. Z jednej strony to kwota gigantyczna, a z drugiej zbyt mała, by skutecznie odpierać agresję online. Zresztą, jak pokazują badania firmy Eset, aż 70 proc. przedsiębiorstw przyznaje, że ich inwestycje w cyberbezpieczeństwo nie nadążają za zmianami w modelach funkcjonowania firm, takich jak powszechność pracy zdalnej czy hybrydowej.
Do tego krajobraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta