Nie zawsze da się odliczyć VAT
Gdy fakturę wystawi podmiot nieistniejący lub dokumentuje ona czynności, które nigdy nie zaistniały albo są niezgodne z rzeczywistością, podatnik nie uwzględni w swoich rozliczeniach wynikającego z niej podatku.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z dokumentów zakupowych jest fundamentalnym prawem podatnika, stojącym u podstaw zasady neutralności podatku od towarów i usług. Prawo do odliczenia VAT nie przysługuje jednak w każdym przypadku. Istnieją sytuacje, w których ustawodawca wprowadził ograniczenia.
Zakres wyłączenia
Dla przedsiębiorcy zasadniczo podatek VAT powinien mieć charakter neutralny, pozostać niedostrzegalny ekonomicznie. Zasadę neutralności realizuje art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z nim w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Podstawowym dokumentem, który daje zarejestrowanemu podatnikowi VAT prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony jest faktura dokumentująca zakup towaru lub usługi. Podatek należny może być obniżony o naliczony również w oparciu o inne dokumenty niż faktura, m.in. dokument celny.
Przepisy ustawy o VAT wskazują przy tym przypadki, gdy faktura oraz dokument celny otrzymana przez podatnika nie może stanowić podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego. Katalog tych szczególnych wyłączeń zawarty został w art. 88 ust. 3a ustawy o VAT >patrz ramka.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta