Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed przedsiębiorcami trudne decyzje, łatwo nie będzie

19 grudnia 2022 | Podatki i księgowość | Anna Wojda

Obecnie opłacalność lub nieopłacalność danej formy opodatkowania musi być oceniana nie tylko przez wysokość podatku, ale również z uwzględnieniem wysokości składki zdrowotnej – mówi Marek Kolibski, doradca podatkowy i partner w KNDP.

Polski Ład bardzo namieszał w rozliczeniach podatkowych?

Nie przypominam sobie takiego roku jak 2022, a w tym roku mija 20 lat mojej pracy w doradztwie podatkowym. Trudne było już przygotowywanie się na 2022 rok, a potem – w środku roku – nastąpił zwrot o 180 stopni.

Na początku 2022 roku przedsiębiorcy zastanawiali się nad wyborem formy opodatkowania, nie było to łatwe, było wiadomo, że przepisy się zmienią, nie będzie można odliczać składki zdrowotnej. A potem w lipcu okazało się, że jednak niektórzy mogą składkę odliczać. To bardzo zmieniło sytuację.

Podzielono przedsiębiorców na kilka grup i trudno znaleźć coś, co ich łączy. Nie rozumiem na przykład dlaczego Ministerstwo Finansów tak bardzo zachęca do przechodzenia na ryczałt.

Twierdzi, że są niższe stawki. Choć w przypadku PIT mamy przecież 12 proc.

Tak, zgadza się. W zachęcie do przechodzenia na ryczałt niektórzy podatnicy upatrują jednak pułapki. Obawiają się, czy nie będzie jakiejś niespodzianki w 2023, a może nawet dopiero w 2024 roku dla tych, którzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12449

Wydanie: 12449

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament