Są jednak korzyści ze wzrostu stóp procentowych
Choć podatnicy mogą skorzystać z ulgi odsetkowej począwszy od roku podatkowego rozpoczętego po 31 grudnia 2019 r., do tej pory rozwiązanie to nie cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Obecnie warto ponownie pochylić się nad tą preferencją – ze względu na wysoki poziom stopy referencyjnej NBP, stanowiącej jedną ze składowych obliczenia ulgi. Dzięki temu możliwe jest efektywne wykorzystanie ulgi przez zdecydowanie większą grupę podatników.
Szerokie grono adresatów
Zgodnie z art. 15cb ust. 1 ustawy o CIT, w spółce za koszt uzyskania przychodów uznaje się również kwotę odpowiadającą iloczynowi stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego obowiązującej w ostatnim dniu roboczym roku poprzedzającego rok podatkowy powiększonej o 1 punkt procentowy oraz kwoty:
∑ dopłaty wniesionej do spółki w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach lub
∑ zysku przekazanego na kapitał rezerwowy lub zapasowy spółki.
Art. 15cb ustawy o CIT nie zawiera żadnych dodatkowych ograniczeń podmiotowych w zakresie stosowania ulgi.
Takie uregulowanie zakresu podmiotowego ulgi należy ocenić pozytywnie, bo może ona być potencjalnie zastosowana u szerokiego grona podatników. W tym celu, w spółce musi jednak wystąpić jedno z dwóch zdarzeń: wniesienie dopłat, zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych lub przekazanie zysku na kapitał rezerwowy/zapasowy.
W praktyce drugie ze wskazanych zdarzeń będzie występowało zdecydowanie częściej. Wiele spółek decyduje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta