Z urzędem skarbowym rozliczy się przedstawiciel grupy VAT
Za pierwszy okres rozliczeniowy grupa uwzględnia kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres, wynikającą z ostatniej deklaracji podatkowej złożonej przez jej członków jako podatników.
Oznacza to, że w przypadku wspólnych rozliczeń grupa VAT za pierwszy okres rozliczeniowy, w którym funkcjonuje, uwzględnia kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy wynikającą z ostatniej deklaracji podatkowej złożonej przez jej członka jako podatnika – czyli przed wejściem do grupy VAT. Uwzględniając, że kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy będzie występować w kilku deklaracjach, poszczególne wartości trzeba będzie zsumować, by móc je ująć w deklaracji grupy VAT.
Od momentu uzyskania statusu podatnika grupa VAT będzie składać jeden zbiorczy plik JPK_VAT z deklaracją, który zawiera w sobie deklarację VAT i ewidencję. Pliki JPK_VAT z deklaracją, w okresie funkcjonowania grupy VAT, składa w imieniu grupy VAT, przedstawiciel grupy.
Przykład
1 lutego 2023 r. została utworzona grupa VAT przez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: A, B i C. Przedstawicielem grupy VAT została spółka C. Za styczeń 2023 r. spółki te skdają ostatnie deklaracje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta