Etaty nie wygasają z powodu śmierci prezesa
Stosunki pracy nie wygasają, gdy umrze wspólnik czy akcjonariusz spółki handlowej. Nawet gdy posiadał wszystkie udziały lub akcje. Może to jednak prowadzić do rozwiązania spółki, co pociągnie za sobą rozwiązanie umów o pracę.
∑ Jestem zatrudniony w spółce z o.o. spółce komandytowej na umowę o pracę na czas nieokreślony. Było dwóch udziałowców – szef (99/100 udziałów) będący jednoosobowym zarządem oraz druga osoba z rodziny (posiadająca 1/100 udziałów), która nie ma żadnych funkcji w spółce, żadnych pełnomocnictw. Szef zmarł. Nie otrzymałem wypłaty za wrzesień, a ponadto nie zostały opłacone składki ZUS z reszty roku. Kto w tej sytuacji może mi wystawić świadectwo pracy? Chcę wysłać wypowiedzenie umowy w trybie natychmiastowym z powodu niewypłacenia pensji i niepłacenia składek. Czy żyjący udziałowiec bez pełnomocnictw może podpisać przyjęcie wypowiedzenia, czy trzeba wysłać list polecony na spółkę? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 632 § 1 kodeksu pracy z dniem śmierci pracodawcy umowy o pracę z pracownikami wygasają, chyba że doszło do:
∑ przejęcia pracownika przez nowego pracodawcę na zasadach określonych w art. 231,
∑ ustanowienia zarządu sukcesyjnego z chwilą śmierci pracodawcy, zgodnie z ustawą z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 170); dalej: ustawa o zarządzie sukcesyjnym.
Status pracodawcy
Powyższy przepis nie ma jednak zastosowania w razie śmierci osoby fizycznej, która prowadzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta