Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żywność ma drożeć wolniej

12 stycznia 2023 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
Na razie spadki cen produktów rolnych nie przekładają się na obniżki w sklepach i na targowiskach. To dlatego, że rosną koszty produkcji. I tu jednak widać wyhamowanie
autor zdjęcia: Bloomberg
źródło: Rzeczpospolita
Na razie spadki cen produktów rolnych nie przekładają się na obniżki w sklepach i na targowiskach. To dlatego, że rosną koszty produkcji. I tu jednak widać wyhamowanie

Ceny produktów rolnych na rynkach światowych spadają nieprzerwanie od dziewięciu miesięcy. Jak dotąd z dużym opóźnieniem i w niewielkim stopniu przekłada się to na ceny w sklepach. 2023 r. może jednak przynieść lekki oddech.

To, co dzieje się na światowych rynkach żywności, śledzi Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Właśnie podsumowała grudzień i cały zeszły rok. W ostatnim miesiącu 2022 r. wyznaczany przez FAO indeks cen żywności wyniósł średnio 132,4 pkt, co oznacza spadek o 2,6 pkt (1,9 proc.) w stosunku do listopada. Był to tym samym dziewiąty z rzędu miesięczny spadek indeksu. Dzięki temu znalazł się na poziomie o 1,3 pkt (1 proc.) poniżej wartości sprzed roku. Sytuacja ta nie może jednak przekreślić obrazu tego, co na rynkach żywności działo się w minionym roku. A działo się źle. I dobrze pokazuje to indeks cen żywności FAO. Jego średnia wartość w 2022 r. to 143,7 pkt. Aż o 18 pkt, czyli 14,3 proc. więcej niż w 2021 r., gdy ceny żywności na świecie już były bardzo wysokie.

Sam grudzień przyniósł przede wszystkim gwałtowne spadki cen olejów roślinnych. Ich wyznaczany przez FAO subindeks spadł do poziomu 144,4 pkt. To aż o 10,3 pkt, czyli 6,7 proc. niżej niż w listopadzie i zarazem najmniej od lutego 2021 r. Jednak w całym 2022 r. subindeks cen olejów wyniósł średnio 187,8 pkt, co oznacza wzrost o 22,9 pkt (13,9 proc.) w stosunku do 2021 r. To nowy rekord roczny dla tej kategorii produktów.

Ważne rzeczy działy się w minionym roku na rynkach zbóż. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12468

Wydanie: 12468

Spis treści
Zamów abonament