Trzeźwość pod kontrolą szefa
Pracodawca będzie mógł sprawdzić pracownika i zleceniobiorcę nie tylko pod kątem spożycia alkoholu, ale też zażycia substancji działających podobnie.
W 2023 r. można spodziewać się istotnych zmian w kodeksie pracy. Uchwałą z 15 grudnia 2022 r. Senat zgłosił poprawki m.in. do projektowanej nowelizacji kodeksu pracy (ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Ustawą ponownie zajmie się Sejm na trwającym właśnie posiedzeniu. Jeżeli przepisy w obecnym kształcie wejdą w życie, pracodawca nabędzie uprawnienie do badania trzeźwości pracowników. W kodeksie zostanie uregulowana także praca zdalna dotychczas znana z tzw. tarczy antykryzysowej.
Bez tolerancji
Jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych jest zachowanie trzeźwości. Sąd Najwyższy w wyroku z 23 lipca 1987 r. (I PRN 36/87) wskazał, że wynikający z przepisów prawa oraz z zasad współżycia społecznego obowiązek pracownika zachowania trzeźwości w czasie pracy należy do podstawowych obowiązków pracownika i ciąży na pracowniku nie tylko wówczas, gdy wykonuje on pracę w siedzibie zakładu pracy, lecz także wtedy, gdy przebywa w jakimkolwiek innym miejscu w czasie przeznaczonym na wykonywanie pracy. Nie może być żadnego „marginesu” tolerowania spożywania przez pracownika alkoholu w czasie przeznaczonym na wykonywanie pracy, choćby spożywanie alkoholu było praktykowane lub tolerowane przez przełożonych pracownika.
Brak gotowości do pracy
Realizacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta