Szef nie narzuci swobodnie wyglądu
Określając zasady ubioru w zakładzie pracy pracodawca może określić pewne wymogi co do całości wizerunku podwładnych. Powinien jednak uważać, aby nie narazić się na zarzut dyskryminacji.
Dress code to zasady dopasowania stroju do okazji i miejsca, w jakim znajduje się dana osoba. Jego przestrzeganie świadczy o wysokiej kulturze osobistej, dobrych manierach i wychowaniu.
W miejscu pracy określony sposób ubierania się odgrywa szczególną rolę, ponieważ pracownicy są postrzegani jako wizytówka firmy i jednocześnie reprezentacja pracodawcy. Odpowiedni wygląd i strój pracownika pomaga budować wizerunek pracodawcy, podkreślać profesjonalizm oraz wzmacniać sposób postrzegania firmy na rynku. Pojawia się więc pytanie, czy pracodawca może określać jedynie zasady ubioru, czy również pozostałe kwestie wizerunkowe, takie jak fryzura i makijaż? Jak daleka może być ingerencja pracodawcy w wygląd pracownika?
Dredy na pokładzie
Ciekawy wyrok dotyczący tych kwestii wydał 23 listopada 2022 r. francuski sąd kasacyjny (Cour de Cassation, Chambre Sociale). Stwierdził, że pracodawca nie ma prawa zakazywać stewardom noszenia dredów, bowiem taki zakaz stanowi przejaw dyskryminacji.
Wyrok zakończył dziesięcioletni spór pomiędzy byłym pracownikiem a pracodawcą. Mężczyzna był zatrudniony przez linie lotnicze Air France od 1998 r. Kiedy w 2005 r. zaczął nosić do pracy dredy związane z tyłu głowy w koczek, pracodawca go upomniał. Z tego powodu przez kilka lat nosił perukę, aż został zawieszony za nieprzestrzeganie obowiązujących w firmie zasad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta