Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyspieszenie w pracach nad globalnym podatkiem minimalnym

08 lutego 2023 | Rachunkowość | MARIUSZ KUŁAGOWSKI Krzysztof Holke

Grudzień 2022 roku przyniósł znaczące przyśpieszenie w zakresie inicjatyw zmierzających do wdrożenia globalnego podatku minimalnego – zarówno w Unii Europejskiej, jak i OECD.

Po pierwsze, 15 grudnia minionego roku Rada Unii Europejskiej, po kilkunastu miesiącach prac oraz po początkowym sprzeciwie niektórych państw członkowskich (w tym – na pewnym etapie prac – także Polski), przyjęła dyrektywę w sprawie globalnego podatku minimalnego. Tym samym, inicjatywa zaproponowana przez OECD (Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) powoli staje się faktem w krajach UE.

Państwa członkowskie na implementację dyrektywy wzakresie mechanizmu IIR (ang. income inclusion rule) dostały czas do końca grudnia 2023 r. Natomiast termin na transpozycję przepisów dotyczących mechanizmu UTPR (ang. undertaxed payments rule) został określony na koniec 2024 roku.

Kogo dotyczy podatek

Dla przypomnienia, globalny podatek minimalny, co do zasady, ma dotyczyć międzynarodowych grup kapitałowych osiągających roczny skonsolidowany przychód na poziomie co najmniej 750 mln euro zaś jego pobór ma opierać się na dwóch wspomnianych wyżej zasadach, tj. podstawowej zasadzie włączenia dochodu do opodatkowania (IIR) oraz uzupełniającej zasadzie niedostatecznie opodatkowanych płatności (UTPR).

Pierwsza z nich dotyczy co do zasady jednostek dominujących położonych na terytorium UE. Obejmuje ona także krajowy podatek wyrównawczy nakładany przez państwo członkowskie na nisko opodatkowane spółki z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12491

Wydanie: 12491

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament