Darowizny między małżonkami
Kodeks rodzinny | Sprawy majątkowe
Szczególne zasady wynikające z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczą darowizn czynionych w ramach małżeństwa, tj. zarówno takich, które osoba trzecia czyni na rzecz jednego z małżonków, jak i takich, które czynione są przez małżonków na rzecz osoby trzeciej. Z punktu widzenia prawnego oczywistą trudność w stosowaniu ogólnych regulacji dotyczących darowizn wywołuje bowiem istniejąca między małżonkami wspólność majątkowa (chyba że w danym małżeństwie została ona wyłączona umową albo wyrokiem) i wynikający z niej fakt zazwyczaj jednoczesnego istnienia majątku wspólnego oraz osobistych majątków każdego z małżonków. Dla uniknięcia wątpliwości co do przynależności przedmiotu darowizny do jednego z wymienionych majątków oraz w celu ograniczenia niekontrolowanej swobody czynienia darowizn z majątku wspólnego przez jednego z małżonków ustawodawca zdecydował się w sposób precyzyjny określić omawiane kwestie w przepisach.
Trafia do majątku osobistego
Jako zasadę w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przyjęto, że przedmioty majątkowe nabyte przez każdego z małżonków w ramach darowizny należą do jego majątku osobistego. Dzieje się tak również wtedy, gdy darczyńca nie dał żadnych wskazówek co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta