Monitoring stacji roboczej na pracy zdalnej bez odrębnych zasad
Nowe przepisy o home office nie wyłączają możliwości weryfikacji poczty elektronicznej pracownika czy zbliżonych form kontroli. Aby je wdrożyć, pracodawca musi spełnić przesłanki obowiązujących już regulacji dotyczących monitoringu.
Przepisy kodeksu pracy, które będą regulować pracę zdalną, nie przesądzają, czy w ramach pracy w tej formie dopuszczalny jest monitoring poczty elektronicznej pracownika oraz inne formy monitorowania pracownika. Brakuje argumentów za tym, aby przyjąć, że w ramach pracy zdalnej nie jest dopuszczalne monitorowanie pracownika w żaden sposób, np. poprzez kontrolę poczty służbowej. Wręcz przeciwnie, to właśnie w ramach pracy zdalnej taka kontrola może być niezbędna i tym bardziej uzasadniona.
Niezależne regulacje
Nowe przepisy o pracy zdalnej (rozdział IIc k.p.) nie wyłączają możliwości prowadzenia weryfikacji poczty elektronicznej pracownika czy innych (zbliżonych) form monitorowania. Nie stanowią też lex specialis względem przepisów o monitoringu. Zatem pracodawca, chcąc wprowadzać ten rodzaj nadzoru, musi spełnić przesłanki obowiązujących już regulacji o monitoringu. Nie może uzasadniać wdrożenia tych form nadzoru poprzez powołanie się na to, że wprowadził zasady kontroli pracy zdalnej (np. w regulaminie pracy zdalnej) zgodnie z nowymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta