Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Problemy kontroli covidowego wsparcia

23 lutego 2023 | Prawo co dnia | Edyta Defańska-Czujko Sabina Carbol-Majnusz

Przepisy tarczy antykryzysowej – czy to w zakresie np. zasad rozliczenia, czy merytorycznych przesłanek niezbędnych do udzielenia dofinansowania – są niezwykle lakoniczne i budzą wiele wątpliwości. Brak precyzyjnych przepisów nie daje pewności, czy organ powinien domagać się zwrotu pieniędzy na drodze postępowania administracyjnego czy cywilnego.

Inflacja, zwiększone koszty pracy czy konieczność utrzymania najlepszych pracowników odsunęły zdecydowanie w cień temat dofinansowań covidowych w firmach lub organizacjach. Choć wszyscy korzystający z nich już dawno złożyli rozliczenia (albo je powinni złożyć), o dofinansowaniach nie powinniśmy jeszcze zapominać.

Rozliczenie dofinansowania udzielanego na podstawie tarczy antykryzysowej (ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, DzU z 2021 r. poz. 2317) ze środków starosty czy z też Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych to w praktyce dopiero połowa drogi. Rozliczenia weryfikowane są przez urzędy i takiej weryfikacji podlegają wszyscy korzystający z dofinansowań udzielanych na podstawie tarczy. To jednak nie koniec. Pracodawcy, niezależnie od kwestii rozliczenia dofinansowania, mogą spodziewać się także kontroli w zakresie właściwego udokumentowania oraz wykorzystania wypłaconych środków – w okresie trzech lat od dnia zakończenia okresu dofinansowania (jeśli okres pobierania dofinansowania zakończył się w maju 2021 r., to kontrola może zostać przeprowadzona w okresie do maja 2024 r.).

U niektórych pracodaw- ców kontrole właśnie się rozpoczęły.

Sprawdzenie dopiero...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12504

Wydanie: 12504

Spis treści
Zamów abonament