Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Producenci sprzętu dla wojska na fali

23 lutego 2023 | Moje pieniądze | Jacek Mysior
Wojna w Ukrainie zmieniła postrzeganie spółek związanych z przemysłem zbrojeniowym przez inwestorów
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Wojna w Ukrainie zmieniła postrzeganie spółek związanych z przemysłem zbrojeniowym przez inwestorów

Wojna tocząca się w Ukrainie sprawiła, że akcje producentów uzbrojenia i sprzętu dla wojska znalazły się na celowniku inwestorów.

Na warszawskiej giełdzie nie ma koncernów zbrojeniowych, ale są za to mniejsze spółki dostarczające różnego rodzaju sprzęt na potrzeby wojska. Wojna sprawiła, że inwestorzy przypomnieli sobie o nich. Euforia okazała się jednak krótkotrwała, bo już w kolejnych miesiącach inwestorzy chętniej realizowali zyski, co doprowadziło do korekty zwyżki. W tym roku ich akcje znów są w czołówce najszybciej drożejących firm na giełdzie.

Wysyp nowych informacji

Niektóre spółki same dostarczyły inwestorom argumentów jak Wojas, który w lutym podpisał duży kontrakt na wykonanie i dostawę obuwia dla Wojska Polskiego.

– Wojas jest liderem konsorcjum, które zdobyło kontrakt, a wartość przypadającej na niego części wynosi 25,9 mln zł. Dostawy są planowane od maja do końca listopada. Poprzednią równie dużą umową Wojasa była ta zawarta w listopadzie 2020 r. na wykonanie i dostawę butów bojowych dla Agencji Wsparcia i Zamówień NATO – zauważa Artur Wizner, analityk DM Banku BPS.

Równocześnie zwraca uwagę, że akcje Wojasa odnotowały silny wzrost wraz z rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ponieważ prawdopodobnie inwestorzy spodziewali się, że w niedalekiej przyszłości pojawią się znaczące kontrakty dla wojska.

– Słabsze wyniki w 2022 r. spowodowane trudnościami, z jakimi zmagała się cała branża,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12504

Wydanie: 12504

Spis treści
Zamów abonament