Dane z GPS w służbowym aucie podstawą do zwolnienia
Geolokalizator w samochodzie firmowym nie narusza prawa do prywatności pracownika. Pracodawca może użyć uzyskanych w ten sposób danych do rozwiązania umowy z podwładnym.
Taki wniosek wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 13 grudnia 2022 r. w sprawie Florindo de Almeida Vasconcelos Gramaxo przeciwko Portugalii, skarga nr 26968/16.
Użycie na cele prywatne…
Sprawa dotyczyła portugalskiego obywatela, który został zwolniony z pracy na podstawie danych z GPS zainstalowanego w jego służbowym samochodzie. Pracownik był przedstawicielem medycznym, więc znaczącą część jego czasu pracy stanowiły podróże służbowe. Aby monitorować te podróże i czas pracy tej osoby, pracodawca zainstalował w firmowym aucie GPS. Co istotne, poinformował o tym pracownika.
Przedstawiciel mógł używać samochodu także do celów prywatnych, jednak pracodawca wymagał, aby taki prywatny użytek odpowiednio monitorował i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta