Uproszczone podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Możliwość podwyższenia kapitału zakładowego musi być przewidziana wprost w umowie spółki. By uniknąć wątpliwości i sporów w toku procedury podwyższenia kapitału, warto rozszerzyć postanowienia umowy spółki ponad minimum ustawowe.
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bez zmiany jej umowy jest bardzo często stosowane jako mniej skomplikowana, szybsza i – co do zasady – tańsza metoda podwyższenia kapitału. Jednak w praktyce, z uwagi na niejednoznaczną regulację ustawową, mogą pojawiać się wątpliwości dotyczące takiego sposobu podwyższenia kapitału i formy dokumentów wymaganych dla jego skutecznego przeprowadzenia. O czym należy pamiętać, aby uproszczone podwyższenie kapitału zakładowego zostało przeprowadzone prawidłowo?
Ustawowe wymogi
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bez zmiany umowy spółki (tzw. uproszczone podwyższenie kapitału zakładowego), o którym mowa w art. art. 257 § 1 i 3 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), jest dopuszczalne, o ile możliwość takiego podwyższenia kapitału została wprost przewidziana w umowie spółki.
Ustawa wymaga, aby postanowienia umowy spółki wskazywały co najmniej:
∑ maksymalną kwotę, do jakiej kapitał zakładowy może zostać podwyższony bez zmiany umowy spółki,
∑ termin, do którego takiego podwyższenia można dokonać.
Aby uniknąć wątpliwości i sporów w toku procedury podwyższenia kapitału, warto jednak rozszerzyć postanowienia umowy spółki ponad minimum ustawowe, wskazując w szczególności:
∑ czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta