Opada gorączka, ale nie chęci
Rok temu o zakupach nieruchomości za granicą decydowały emocje, dziś nabywcy spokojniej analizują sytuację.
W 2022 r. Polacy kupili w Hiszpanii niemal 3 tys. nieruchomości, ustanawiając nowy rekord – wynika z danych Colegio de Registradores. To o ponad 160 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym III kwartale nabywców znalazło 1015 domów i mieszkań – to tyle, ile we wcześniejszych latach rocznie. IV kw. przyniósł ostudzenie, sprzedaż sięgnęła blisko 670 nieruchomości.
W Hiszpanii najwięcej kupują Brytyjczycy, Niemcy i Francuzi. Ci pierwsi wręcz rzucili się na nieruchomości, w 2022 r. nabywając ich 9,7 tys., o 48 proc. więcej rok do roku.
Nie tylko zakupy
Agnes Marciniak-Kostrzewa, założycielka biura Agnes Inversiones w Marbelli, zaznacza, że statystyki obejmują rynek wtórny i gotowe lokale z rynku pierwotnego, a wyniki za III i IV kw., ze względu na procedury, odzwierciedlają decyzje i wybór nieruchomości podjęty najczęściej kwartał wcześniej. W przypadku rynku pierwotnego i osiedli w budowie sytuacja jest podobna jak w Polsce: akt notarialny zawierany jest po oddaniu nieruchomości do użytkowania, czyli rok–dwa po zawarciu umowy rezerwacyjnej. – W mojej agencji zakup nieruchomości z rynku pierwotnego w 2022 r. stanowił 50 proc., więc odzwierciedlenie w statystykach znajdzie to w latach 2023 i 2024 – mówi Marciniak-Kostrzewa.
Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta