Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słowo i prawda

18 marca 2023 | Plus Minus | Joanna Szczepkowska

Z rosnącym przerażeniem słucham tłumaczeń o polskim kontekście historycznym, o walce SB z Kościołem, która generowała strach i przez to usprawiedliwione było tuszowanie gwałtów.

Jan Paweł II. Od wielu dni próbuję uporządkować to, co rozsypane, wyprowadzić z chaosu przewodnią myśl, czyste uczucie, które mogę nazwać po prostu prawdą. Czytam, słucham, oglądam wypowiedzi osób, które mają coś do powiedzenia, i próbuję doszukać się słów, które by prawdzie odpowiadały. Im więcej słucham i czytam, tym częściej myślę o tym, że słów jest tutaj za dużo, że słowa mącą, przeinaczają, a prawda kryje się za nimi jak za szkłem.

Szczególnie słucham osób duchownych. Pięknie mówią. Nie widzę i nie słyszę choćby jednego znaku świadczącego o tym, że wiedzą, jaki czyn tak naprawdę jest omawiany, tuszowany, jakiego się dopuszczano. Czy słowo „pedofilia” oddaje ohydę samego aktu? Ilu z tych, którzy mówią o przestępstwie pedofilii, zadaje sobie trud ruszenia wyobraźni poza słowo? Jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12524

Wydanie: 12524

Zamów abonament